2014-09-11 | Nemokami tyrimai neaplenkė ir Alytaus krašto

Po Lietuvos regionus keliauja mobili kraujo ėmimo laboratorija, kurioje atliekami nemokami prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimai vyrams, nemokamai tiriamos ir moterys. Akcija „Saugokime vyrus“ pirmą kartą užsuko ir į Alytaus rajoną bei miestą. Apie akciją kalbame su jos mecenatu ir globėju Ramūnu KARBAUSKIU. Akcijos rezultatus mūsų regione apžvelgia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Alytaus rajono skyriaus pirmininkas Petras VALIŪNAS.

Akcijos „Saugokime vyrus“ mecenatas ir globėjas Ramūnas Karbauskis neabejoja – tai puiki galimybė išsaugoti gyvybę, tačiau kliūčių šiam tikslui pasiekti nestinga. Asmeninė nuotr.

– Kaip Jums kilo mintis prisidėti prie projekto įgyvendinimo, apskritai kodėl toks tikslas – išsaugoti vyrus atliekant PSA tyrimą?

– Tokia galimybė padėti išsaugoti žmogaus gyvybę, šiuo atveju kalbant apie prostatos vėžį ar kitas ligas, yra unikali. PSA tikrinimas iš tikrųjų gali duoti žinią iki to laiko, kada liga paguldo į ligos patalą. Kai prieš trejus metus į mane kreipėsi Prostatos vėžio asociacija ir paaiškino, kokiu paprastu būdu galima duoti žmogui žinią, kad jis turi tą problemą ir kad ją galima spręsti, abejonių, jog tai daryti reikia, man nekilo.

Nupirkau mobilią laboratoriją, ir po pusantro mėnesio nuo mūsų pokalbio ji iškeliavo po Lietuvą. Pirmus dvejus metus mes siejome bendradarbiavimą su valstybinėmis poliklinikomis per valstybinę prostatos vėžio profilaktikos programą, nes tam skiriami valstybės pinigai. Mūsų laboratorija sudarydavo sutartis su poliklinikomis ir atlikdavo tyrimus, dalį tų lėšų gaudavo poliklinikos, kurios iš viso nieko nedarė, ir dalį – ta laboratorija, kuri atlikdavo. Taip per porą metų pervažiuota pusė savivaldybių, nes į kitą pusę mūsų neįleido sakydami: mums jūsų pagalbos nereikia, mes ir taip susitvarkome.

– Kaip neįsileisti to, kas užkerta kelią ligai, saugo žmonių gyvybę?

– Faktas – jų susitvarkymas buvo visiškas nebandymas to daryti. Vienintelis rajonas, kuriame visi vyrai profilaktiškai patikrinti nuo prostatos vėžio, yra Ignalinos, visų kitų rezultatai 15–20 procentų lygio. Kaimo žmogų priversti pasiimti siuntimą iš šeimos gydytojo, nuvažiuoti į polikliniką ir pasidaryti tyrimus – misija neįmanoma. Tik Ignalinos rajonas visiškai kitaip organizavo savo poliklinikos veiklą, ir ten problema išspręsta, žmonės nuo prostatos vėžio ten nemiršta.

– Galbūt tai vadovų kompetencijos ir negebėjimo organizuoti poliklinikos veiklą problema?

– Iš vienos pusės, taip, iš kitos pusės, tai susiję ir su politikais. Mus blokuodavo ne poliklinikų vadovai, o rajonų politikai. Ant mikroautobuso užklijuota Karbauskio pavardė – čia jau baisu, košmaras, o kad gelbėjam gyvybę, tai politikams nelabai svarbu.

Statistiškai du žmonės per dieną sužino, kad serga prostatos vėžiu, ir jie nebūtų to sužinoję tol, kol nebūtų atsigulę į ligos patalą. Pirmos ir antros stadijų prostatos vėžiu sergantis vyras jokių simptomų nejaučia, o patikrinimas duoda žinią skubiai vykti pas urologą. Per pirmus dvejus metus mes radome daugiau kaip tūkstantį 100 vyrų, kurie dar nieko nejautė, bet signalą gavo būtent dėl atlikto tyrimo.

Dabar skaičius dar padidėjęs – po buvusio ministro Vytenio Andriukaičio žygio prieš privačią mediciną. Už visus tyrimus dabar moku aš, nes valstybė nefinansuoja. Tai milžiniškos sumos, bet kai pagalvoji, kad išsaugai gyvybę, klausimų nekyla.

– Gyvybės įkainoti neįmanoma, bet kiek Jums kainuoja diagnozė žmogaus, kuriam duodamas signalas susirūpinti sveikata?

– Statistiškai vieno žmogaus gyvybės išsaugojimas tokiu būdu kainuoja apie 500 litų (tokia suma išeina, kai visų tyrimų kaštus padalijame diagnozuotiems vėžio atvejams). Jeigu kalbėtume apie tai, kiek sumoka valstybė už trečios ar ketvirtos stadijos vėžio gydymą stacionare, tai vieno žmogaus gydymui skiriami šimtai tūkstančių litų.

Kiek būtų sutaupoma, jeigu tokių laboratorijų Lietuvoje būtų trys, keturios ir kiekvieną dieną važiuotų po Lietuvą? Bet kokiu atveju mūsų sveikatos apsaugos sistema sutaupytų šimtus milijonų litų. O čia žmogus sužino anksti, ir liga gali būti pagydoma laiku imantis priemonių, kartais teužtenka pakeisti gyvenimo būdą.

Baisiausias dalykas, kada pirštu bedi į situaciją, o tau aukšti sistemos asmenys sako: „Geriau žmonės to nežinotų.“ Toks požiūris pirmiausia ateina iš farmacijos pramonės, valdininkus jos atstovai tiesiog nuperka. Greičiausiai pinigai pakeičia viską. Pirmiausia gi būtų sutaupyta vaistams, kurie ypač brangūs. Farmacijos pramonė daro be galo didelį lobizmą valdžiai. Kada mes kalbame apie pirmą ir antrą stadiją, kada visai kitokiomis priemonėmis galima kovoti su vėžiu, tokiu atveju nežinojimas yra nusikaltimas.

Tada tu supranti, kad savo darbą turi daryti toliau, nes tai duoda kelis tiesioginius rezultatus. Pirma, mes gelbėjame žmones, ir aš esu labai laimingas, kad galiu tai daryti. Pats to nebūčiau sugalvojęs, džiaugiuosi, kad tie žmonės atėjo pas mane ir aš galėjau prisidėti.


* * *
Apie akcijos „Saugokim vyrus“ rezultatus Alytaus krašte pasakoja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Alytaus rajono skyriaus pirmininkas Petras Valiūnas:

„Akcija vyko nuo rugpjūčio 18 iki rugsėjo 2 dienos. Po Alytaus rajoną važinėjusi mobili kraujo tyrimų laboratorija patikrino apie 800 žmonių. Iš 183 atliktų PSA tyrimų 22-iems vyrams duotas signalas dėl prielaidos sirgti prostatos vėžiu. Nuvyko į 31 gyvenvietę. Aplankė visas Alytaus rajono seniūnijas. Per dieną patikrinta nuo 50 iki 80 žmonių. Galėjo būti ir daugiau, tačiau kai kuriose seniūnijose mus sutiko ne itin palankiai, todėl buvo sunku informuoti gyventojus apie vykdomą akciją. Kai kur buvo nuplėšomi skelbimai. Daug skambinusiųjų skundėsi, kad per vėlai apie ją sužinojo, ir klausė, kada ji bus pakartota.

Pakartosiu seniai žinomą tiesą – valdžios atstovai (įvairaus lygio) savo žmones myli žodžiais, o ne darbais ir tik prieš rinkimus. Akcija buvo ne politinė, nors kai kam taip vaidenosi. Ji vyksta jau keleri metai. Pacituosiu akcijos mecenato Ramūno Karbauskio pasakytus žodžius: „Tai pati geriausia mano investavimo forma, nes tikiu ir žinau, kad gelbstime ne vieną gyvybę, suteikiame žmonėms svarbios informacijos apie sveikatą bei vykdome šviečiamąją veiklą.“

* * *

Kasmet Lietuvoje prostatos vėžys diagnozuojamas 3000 vyrų. Kas trečias iš jų šią diagnozę išgirsta tik tada, kai prostatos vėžys būna pažengęs ir gydymas tampa labai komplikuotas. Nuo šios onkologinės ligos kiekvienais metais miršta 500–600 Lietuvos vyrų.

 
 
ATŠAUKIAMI LVŽS RENGINIAI

article thumbnailLaikantis Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro, kuriam vadovauja Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, rekomendacijų, ATŠAUKIAME visus LVŽS suplanuotus masinius renginius.
Plačiau

LVŽS pirminko Ramūno Karbauskio vizitai po Lietuvą

article thumbnail2020 m. vasario 21 d. kviečiame į susitikimus Kaišiadorių savivaldybėje.
Plačiau

LVŽS pirminko Ramūno Karbauskio vizitai po Lietuvą

article thumbnail2020 m. vasario 17 d. kviečiame į susitikimus Panevėžio krašte.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2020 m. sausio 31 d. (penkt.) 15.00 val. vyks LVŽS Tarybos posėdis, VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų