2017-10-03 | Po rajonus važinėsiančioje mobilioje laboratorijoje – nemokamas vyrų kraujo tikrinimas dėl prostatos vėžio

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija atnaujina ilgalaikį projektą „Saugokime vyrus“, kurio metu gyventojai į savo gyvenamąją vietovę atvykusioje mobilioje laboratorijoje gali atlikti PSA (vyrų prostatos antigeno) tyrimą. Tai vienas iš dažniausiai naudojamų kraujo tyrimų nustatant prostatos vėžio požymius.

„Mūsų projekto tikslas – sudaryti galimybę ir skatinti vyrus profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, atkreipti visuomenės dėmesį į prostatos vėžio problemas, šviesti gyventojus apie prevencijos ir ankstyvos diagnostikos svarbą. Mūsų draugijos renkami duomenys rodo, kad Lietuvoje kaimo vietovėse gyvenantys vyrai itin retai dalyvauja profilaktiniuose sveikatos patikrinimuose, todėl mobili laboratorija užtikrina, kad tai galima atlikti iš esmės bet kurioje Lietuvos vietoje. O projekto globėjo finansinė parama leidžia šitą projektą vykdyti už minimalius kaštus ir besitikrinantiems gyventojams kraujo tyrimai nieko nekainuoja“, – sakė Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Paulius Rakštys.

Projektas „Saugokime vyrus“ prasidėjo dar 2011 metų rudenį ir iki 2013 metų pavasario buvo viena iš valstybinės priešinės liaukos vėžio prevencijos programos priemonių. Vėliau projektas buvo tęsiamas su projekto globėjo Ramūno Karbauskio finansine parama.

Lietuvos sveikatos rodiklių sistemos duomenimis, Lietuvos vyrų ligotumas priešinės liaukos piktybiniais navikais (prostatos vėžiu) nuolatos didėja.

„Kasmet medikai daugiau nei trims tūkstančiams Lietuvos vyrų nustato prostatos vėžį. Tai – tikrai didelis skaičius, tačiau svarbu suvokti, kad ankstyva diagnostika šios ligos atveju turi ypatingai didelę, kartais net lemiamą, svarbą. Todėl tokio projekto misija – pakviesti kuo daugiau vyrų tam, kad dėl gyvenimo tempo ar tiesiog nenoro ir baimės tikrintis nebūtų praleista proga aptikti ligą ir ją sėkmingai išgydyti“, – kalbėjo Ramūnas Karbauskis.

Higienos instituto leidžiamo kasmetinio leidinio „Mirties priežastys“ duomenimis 2016 metais priešinės liaukos piktybiniai navikai buvo antra dažniausia (po trachėjos, bronchų ir plaučių navikų) vyrų mirties priežastis piktybinių navikų grupėje. Iš 4 525 nuo piktybinių navikų mirusių vyrų (342,6 atvejo 100 tūkst. vyrų) nuo prostatos vėžio mirė 561 (42,5 atvejo 100 tūkst. vyrų) ir tai sudarė 12,4 proc. visų nuo vėžinių susirgimų mirusių vyrų. Palyginimui, daugiau mirties atvejų buvo tik dėl trachėjos, bronchų ir plaučių navikų – 78,1 atvejis 100 tūkst. gyventojų. Iš 561 prostatos vėžio aukų 353 gyveno miesto tipo gyvenvietėse, o 208 kaime. Didžiausias pavojus kyla vyresnio amžiaus vyrams. Beveik 95 proc. mirusiųjų buvo 60 ir daugiau metų amžiaus.

Per šešerius projekto „Saugokime vyrus“ metus patikrinta daugiau nei 25 tūkst. vyrų, iš jų beveik 11 proc. atvejų nustatytos padidintos PSA reikšmės. Šiems vyrams rekomenduota skubiai kreiptis į specialistus.

Pasak mobilią laboratoriją aptarnaujančios bendrovės „Medica Practica“ direktoriaus Svajūno Barakausko, nors projektas skirtas vyrų prostatos vėžio prevencijai, tačiau tyrimai atliekami ir moterims profilaktiškai rūpinantis jų sveikata, todėl projekto metu profilaktiškai pasitikrinti savo sveikatos kviečiamos ir moterys, savo pavyzdžiu drąsinančios kartu atvykti ir vyrus.

 

Mobiliosios diagnostinės laboratorijos darbo grafikai

 

Daugiau informacijos:

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas
Paulius Rakštys, mob. 8 698 30 123
Seimo narys Ramūnas Karbauskis

 
 
ATŠAUKIAMI LVŽS RENGINIAI

article thumbnailLaikantis Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro, kuriam vadovauja Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, rekomendacijų, ATŠAUKIAME visus LVŽS suplanuotus masinius renginius.
Plačiau

LVŽS pirminko Ramūno Karbauskio vizitai po Lietuvą

article thumbnail2020 m. vasario 21 d. kviečiame į susitikimus Kaišiadorių savivaldybėje.
Plačiau

LVŽS pirminko Ramūno Karbauskio vizitai po Lietuvą

article thumbnail2020 m. vasario 17 d. kviečiame į susitikimus Panevėžio krašte.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2020 m. sausio 31 d. (penkt.) 15.00 val. vyks LVŽS Tarybos posėdis, VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų